Elektronikas un Robotikas diena 2023 – veids kā bērnos radīt interesi par dabaszinātnēm
16/05/2023
Autors: LETERA

13.maijā RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē ar spraigām elektronikas un robotikas sacensībām aizvadīta “Elektronikas un Robotikas diena 2023”. Pasākumā piedalījās vairāk kā 300 dalībnieki no visas Latvijas, Lietuvas un Norvēģijas.

Elektronikas un Robotikas dienā 2023 norisinājās bērnu un jauniešu elektronikas konkurss «Jaunais elektroniķis 2023» divās sarežģītības pakāpēs, RTU Robotikas čempionāts, kas vienlaikus bija 15.Latvijas Robotikas čempionāta noslēguma posms, kā arī seminārs un darbnīca par lietu internetu (IoT) skolotājiem. Pasākuma dalībnieki un apmeklētāji tāpat varēja piedalīties aizraujošās elektronikas darbnīcās un iepazīties ar Latvijas elektronikas un elektrotehnikas nozares vadošajiem uzņēmumiem, kā arī doties ekskursijās uz RTU laboratorijām, Zinātnes un inovāciju centru un Dizaina fabriku.

«Elektronika, robotika, automātika ir perspektīvas jomas, kuru ietekmi tautsaimniecībā un cilvēku labklājībā izjūtam jau šodien un kuras būs dominējošās nākotnē, tāpēc mums kā zinātnes universitātei ir svarīgi jauno paaudzi jau no mazām dienām ieinteresēt inženierzinātnēs un rosināt pašiem izmēģināt roku elektronikas ierīču radīšanā, jo tā mēs audzinām mūsu jaunos studentus, kuri vēlāk pārtaps par zinātniekiem un uzņēmējiem,» tā, uzrunājot pasākuma dalībniekus, teica RTU rektors Tālis Juhna.

Elektronikas un robotikas diena tiek rīkota, lai bērniem un jauniešiem popularizētu elektronikas nozari un vairotu skolēnu interesi par inženierzinātnēm, pilnveidotu bērnu un jauniešu tehniskās zināšanas un prasmes, sniegtu iespēju pārbaudīt savas iemaņas elektronikas un robotikas jomā, kā arī veicinātu tehniskās jaunrades pulciņu un vispārizglītojošo skolu skolotāju profesionālo pilnveidi, sadarbību un pieredzes apmaiņu.

«Kā kaķim iebarot tableti? Jeb bērnos radīt interesi par fiziku, matemātiku un pārējiem dabaszinātņu priekšmetiem? Roboti, sacensības un praktisku uzdevumu risināšana jautrā un neformālā gaisotnē ir viens no ceļiem. Pasākums pulcē skolēnus, to vecākus un arī dabaszinātņu skolotājus. Kāpēc to vajag? Izlasiet Tāļa Juhnas citātu,” LETERA prezidents Normunds Bergs.

Konkursā «Jaunais elektroniķis 2023» dalībniekiem no dotajām detaļām bija jāsalodē elektroniska vadības shēma un tā jāintegrē mobilā telefona dzesētāja/lādētāja maketā. Konkursa uzdevums tika pildīts komandās – 10 komandas piedalījās vecuma grupā līdz 14 gadiem un 11 komandas vecuma grupā no 15 gadiem.

Konkursa ‘‘Jaunais Elektroniķis 2023’’ laureāti vecuma grupā līdz 14 gadu vecumam:

  • 1.vieta – Henriks Švābs un Dāvids Paičs, Rīgas skolēnu pils, skolotājs Jānis Ozols-Ozoliņš
  • 2.vieta – Roberts Luksts un Aivars Baltais, Jēkabpils novada BJC, skolotājs Maksims Spaskovs
  • 3.vieta – Emils Salmiņš un Valters Dombrovskis, Jēkabpils novada BJC, skolotājs Maksims Spaskovs

Konkursa ‘‘Jaunais Elektroniķis 2023″ laureāti vecuma grupā no 15 gadu vecumam:

  • 1.vieta – Andris Bērzājs un Matīss Matvejevs, Rīgas skolēnu pils, skolotājs Jānis Ozols-Ozoliņš
  • 2.vieta – Kirils Koļesņikovs un Nikita Travins, RTU Inženierzinātņu vidusskola, skolotāja Inguna Granta
  • 3.vieta – Emīls Zemlīts un Arvis Zemgrīds, “Jaunieši Nākotnei” Vaiņode, skolotāja Iveta Mame

RTU Robotikas čempionāts norisinājās 14 disciplīnās, kurās kopā piedalījās 231 robots no Latvijas, Lietuvas un Norvēģijas. Visvairāk roboti piedalījās LEGO Sumo un Folkrace disciplīnās. Savukārt, līnijsekošanā mūsu meistariem sīvu konkurenci izrādīja Lietuvas robotikas entuziasti. Par pārsteigumu līnijsekošanas disciplīnas dalībniekiem bija parūpējusies SIA Kompānija NA, kas piedāvāja iespēju pārbaudīt robotu spējas īpaši izaicinošos gaismas apstākļos. 2022/2023.gada Latvijas Robotikas čempionāta 6 posmu kopvērtējumā vislabāk veicās Preiļu Robotikas kluba pārstāvjiem, kuri izcīnīja čempionu titulu 5 disciplīnās.

Ar 2022/2023.gada Latvijas Robotikas čempionāta kopvērtējuma rezultātiem varat iepazīties ŠEIT.

Skolotāju profesionālās pilnveides seminārā par mākslīgā intelekta attīstību ļoti interesantu lekciju pasniedza RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns Agris Ņikitenko, LETERA prezidents Normunds Bergs iepazīstināja skolotājus ar aktualitātēm elektronikas nozarē, bet Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko piedalījās diskusijā par tehniskās jaunrades pulciņu lomu izglītības sistēmā.

Liels paldies visiem “Elektronikas un Robotikas diena 2023” atbalstītājiem:

Starptautiskajai Inovāciju skolai, AS Alfa RPAR, AS Latvenergo, SIA Kompānija NA, AS SAF Tehnika, SIA SMD Baltic, SIA Erica Synths, Schneider Electric, Mans Robots, SIA SensusLab, SIA RobotNest, Preiļu Robotikas klubs, Robotu skola, Ogres Tehnikums un SIA Skultes Kartons.

Uz tikšanos nākamgad!

Pasākumu organizēja: LETERA, RTU un RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru.

50 FOTO

 

Visi jaunumi
Dalīties:
Saistītie jaunumi
Aizvērt
/