Latvijas Banka: elektrisko un elektronisko iekārtu nozares – tā nav zinātniskā fantastika, tā ir zinātniskā realitāte
23/04/2021
Autors: Makroekonomika.lv, Agnese Rutkovska (Latvijas Bankas ekonomiste)

Latvijas Banka vietnē Makroekonomika.lv ir publicējusi analīzi par Latvijas elektrisko un elektronisko nozaru attīstību. Kā secina Latvijas Banka, elektronikas un elektrotehnikas nozares ir piedzīvojušas iespaidīgu izaugsmi pēdējos 20 gados. Tomēr potenciāls tām joprojām ir milzīgs, tāpēc pie sasniegtā nav jāapstājas un jādomā par nākotni, jāizmanto pieejamā Eiropas Savienības finansējuma iespējas, jāattīsta P&A joma utt.

Kādēļ Latvijas Banka ir pievērsusies elektronikas un elektrotehnikas nozarēm tieši tagad? Bankas vērtējumā ģeopolitiskajā telpā manāma ekonomikas pārstrukturizācija. ASV un Ķīnas tarifu konflikts ir signāls Latvijas ražotājiem izvērtēt iespējas aizpildīt pieprasījumu pēc elektronikas komponentēm, kas būtu ražotas ārpus Ķīnas. 

Arī Covid-19 pandēmija  ir pastiprinājusi deglobalizācijas vēsmas un ļoti plaši apspriesto Eiropas Savienības (ES) politiku stratēģiskās autonomijas stiprināšanai ar mērķi dažādot ražošanas un globālās piegāžu ķēdes, nodrošināt krājumu rezerves un kāpināt ražošanu kopienas teritorijā. Saskaņā ar ES industriālo stratēģiju un iecerētajām jaunajām industriālajām aliansēm ir plānots atbalstīt svarīgus projektus Eiropas interesēs – attiecībā uz izejvielām, mikroprocesoriem, telekomunikāciju tīkliem, akumulatoru ražošanu u.c.

Iepriekš minētais ir ļoti spēcīgs arguments, lai pārskatītu Latvijas nozaru potenciālu un meklētu atbildes uz jautājumiem – kuras jomas ir perspektīvas, vai ir kādi šķēršļi izaugsmei un kā varētu atbalstīt uzņēmējus. Šis ir īstais brīdis arī Latvijai audzēt ambīcijas un izmantot iespējas nākotnes labklājībai. 

Jau vairākus gadus elektronikas un elektrotehnikas nozare ir viena no augstražīgākajām Latvijā ar nodarbināto algu krietni virs vidējā rādītāja tautsaimniecībā. Latvijas Banka uzskata, ka nozari ir vērts īpaši lolot un atbalstīt, mudināt tapt vēl lielākai un prasmīgākai, tā veicinot labi atalgotu un zināšanu ietilpīgu darba vietu rašanos, labas peļņas iespējas uzņēmējiem un nodokļu ieņēmumu palielināšanu valsts budžetā. Investēt jomā, kas sevi jau ir labi apliecinājusi, kur ir izveidojies zināšanu centrs un laba uzņēmumu sadarbība un kur Latvija spēj jau tagad konkurēt starptautiskā mērogā, noteikti ir vērts.

Vairāk par nozares vēsturisko attīstību, pašreizējiem rādītājiem, lielākajiem uzņēmumiem, sadarbības tīkliem, perspektīvākajām jomām nākotnē, būtiskākajiem izaugsmes šķēršļiem un to novēršanas risinājumiem lasiet Makroekonomika.lv rakstos:

Makroekonomika.lv ir Latvijas Bankas uzturēta ekonomiskās analīzes vietne ekonomikas interesentiem un lietpratējiem. Tajā vienuviet atradīsiet nozīmīgākos makroekonomiskos datus, to analīzi un pētījumus, kā arī Latvijas Bankas ekonomistu viedokli par norisēm Latvijas un pasaules tautsaimniecībās.

Visi jaunumi
Dalīties:
Saistītie jaunumi
Aizvērt
/