10. maijā RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātē notika jau ikgadējā Robotikas un Elektronikas diena, kurā piedalījās 52 jaunie elektroniķi, 219 robotu veidotāji, 39 skolotāji, kā arī nozares eksperti un entuziasti.
Pasākumā notika tradicionālais elektronikas konkurss “Jaunais elektroniķis 2025”, RTU Robotikas čempionāts, kas bija šī gada Latvijas Robotikas čempionāta noslēdzošais posms, kā arī profesionālās kompetences pilnveides seminārs skolotājiem un praktiska nodarbība par attālinātās laboratorijas izmantošanu IoT ierīču programmēšanas apmācībās.
“Mēs dzīvojam laikā, kad elektrības tehnoloģijas ir visas civilizācijas pamats. To lieliski parādīja Spānija, kur nesen uz nepilnu diennakti pazuda elektrība un viss apstājās. Arī roboti arvien vairāk ienāk mūsu dzīvē. Cilvēki lēnam nodalīsies vadītājos, kuri mācēs būvēt un vadīt robotus, un vadāmajos, kuri paši būs arvien tuvāk robotiem. Tiem, kas apgūst inženierzināšanas, ir iespēja būt par vadītājiem. Tā ir milzīga vērtība šodien un nākotnē – izmantojiet to!” pasākuma atklāšanas runā uzsvēra LETERA prezidents Normunds Bergs.
Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes rektors Tālis Juhna izteica gandarījumu par plašo jauno entuziastu un viņu atbalstītāju interesi, uzsverot tās nozīmi nākotnes inženieru un tehnoloģiju uzņēmēju izaugsmē: “Divas trešdaļas no jauno tehnoloģiju kompānijām pārstāv tieši inženieri. Tāpēc, izvēloties inženiera profesiju, jūs varat kļūt ne tikai par labiem inženieriem, bet arī dzīvot tikpat labi kā daudzi tehnoloģiju uzņēmumu radītāji.”
Starp sacensībām un konkursiem apmeklētāji varēja iepazīt RTU, Rīgas Tehniskās koledžas un Ogres tehnikuma elektronikas studiju programmas, kā arī piedalīties šo izglītības iestāžu rīkotajās elektronikas darbnīcās. Tāpat visiem interesentiem bija iespēja apmeklēt SIA “LEITC” un iepazīties ar uzņēmuma elektromagnētiskās savietojamības testēšanas laboratorijām.
Konkurss “Jaunais elektroniķis 2025”
Konkursā “Jaunais elektroniķis” šogad piedalījās 52 skolēni. Viņu uzdevums bija no dotajām komponentēm salodēt pavasarīga taurenīša elektronisku vadības shēmu uz gatavām iespiedplatēm. Konkursa jaunākajā grupā, dalībnieki līdz 14 gadiem, kopumā piedalījās 14 komandas, savukārt vecākajā grupā, dalībnieki no 15 gadu vecuma – 12 komandas. Konkursa dalībnieku darbus vērtēja pēc shēmas darbaspējas, montāžas kvalitātes un vizuālā noformējuma.
Jaunākās grupas (līdz 14 gadiem) laureāti:
- 1. vietā – Henriks Švābs un Valters Zālītis, BJC Rīgas Skolēnu pils,
- 2. vietā – Ralfs Nikolajevs un Kārlis Valters, BJC Rīgas Skolēnu pils,
- 3. vietā – Daniils Nikolajevs un Marats Moskaļenko, Alūksnes BJC.
Vecākās grupas (no 15 gadiem, kā arī jaunākiem, kuri izvēlējās grūtākos uzdevumus) laureāti:
- 1. vietā – Leons Slišāns un Dāvids Paičs, BJC Rīgas Skolēnu pils,
- 2. vietā – Pauls Gabriel Putrišķis un Mārtiņs Mazurevičs, Ogres Tehnikums,
- 3. vietā – Ralfs Nikolajevs un Kārlis Valters, BJC Rīgas Skolēnu pils.
! Pirmo reizi konkursa vēsturē jaunākās grupas dalībnieki – Ralfs Nikolajevs un Kārlis Valters – ne tikai ātri pabeidza savu darbu un ieguva 2. vietu savā grupā, bet arī paspēja piedalīties vecākās grupas sacensībās, kur izcīnīja 3. vietu.
RTU Robotikas čempionāta laureāti
RTU Robotikas čempionātā, kas vienlaikus bija arī 17. Latvijas Robotikas čempionāta noslēguma posms, šogad sacentās 180 roboti, lai sezonas kopvērtējumā noskaidrotu izcilākos robotu meistarus. Pasākuma laikā notika arī Cerību kauss papildus kvalifikācijai finālsacensībām un dažādas robotikas aktivitātes. 17. Latvijas Robotikas čempionāta kopvērtējumā vislabākos rezultātus uzrādīja Preiļu Robotikas kluba pārstāvji.
Profesionālās kompetences pilnveides seminārs un praktiska nodarbība skolotājiem
Pasākumā notika arī profesionālās pilnveides seminārs, kurā piedalījās 39 tehniskās jaunrades pulciņu un vispārizglītojošo skolu skolotāji. Seminārā pedagogi iepazinās ar elektronikas jaunumiem aizsardzības jomā, mākslīgā intelekta pielietojumu izglītībā un apguva attālinātās IoT laboratorijas pielietojuma iespējas programmēšanas apmācībās. Tāpat viņi ieguva jaunas idejas, kā ar inovatīvām aktivitātēm iedvesmot skolēnus pievērsties elektronikai. Semināra dalībnieki saņēma Valsts izglītības attīstības aģentūras apliecību par semināra programmas apguvi.
! Liels paldies par atbalstu LETERA biedriem SIA “Regula Baltija”, SIA “Kompānija NA”, Starptautiskajai Inovāciju skolai, SIA “RobotNest” un pārējiem pasākuma atbalstītājiem SIA “FN Serviss”, SIA “Giraffe360”, SIA “NULE”, MansRobots, iRobot, Preiļu Robotikas Klubam un Robotu Skolai – bez jums šāds pasākums nebūtu iespējams!
“Robotikas un Elektronikas dienas 2025” norises fotogaleriju iespējams aplūkot ŠEIT.
“Robotikas un elektronikas diena 2025” piesaistīja arī mediju uzmanību. Ar pasākuma apskatu var iepazīties:
LSM rakstā un ziņu sižetā Rīgā sacenšas jaunie elektroniķi un robotu būvētāji
TV3 ziņu sižetā Robotu cīņas un aizraujošas aktivitātes. RTU pulcēsies jaunie tehnoloģiju talanti no visas Latvijas
Robotikas un elektronikas dienu rīkoja LETERA, RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte un RTU Robotikas klubs. Tas ir ikgadējs pasākums elektronikas un inženierzinātņu popularizēšanai bērnu un jauniešu vidū, kā arī tehnisko zināšanu un prasmju stiprināšanā gan skolēniem, gan skolotājiem. Tāpat Robotikas un elektronikas diena dod iespēju skolēniem pārbaudīt savas prasmes elektronikas un robotikas jomā un stiprina sadarbību un pieredzes apmaiņu starp skolām un pulciņiem.

Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/3/24/A/CFLA/005
“Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas nozares klasteris”
