Latvijas skolēni iegūst 3 sudraba un 5 bronzas medaļas Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādē
27/04/2022
Autors: LETERA; Valsts izglītības satura centrs

Ar LETERA sniegtu atbalstu Latvijas skolēnu komanda piedalījās Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādē (NBPhO), kas norisinājās no 22.-24.aprīlim Tallinas Tehnoloģiju universitātē. 

Teorētiskos un eksperimentālos fizikas prasmju pārbaudījumos mūsu komanda sasniedza ļoti labus rezultātus. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēni Lorenss Martinsons un Roberts Darkevics, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēns Lukass Roberts Kellijs izcīnīja sudraba godalgas. Savukārt, bronzas godalgas ieguva Rīgas Valsts 1. Ģimnāzijas skolnieki Stanislavs Dubrovskis, Kims Georgs Pavlovs un Olivers Vasiļevskis, Starptautiskās vidusskolas “Ekziperī” skolniece Olita Anastasija Zadorožnaja, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolnieks Ralfs Šuba. APSVEICAM!

Pēc divu gadu pārtraukuma olimpiāde norisinājās klātienē. Latvijas komandu Tallinā pārstāvēja 13 skolēni mentoru Dāvja Zavicka un Ivara Driķa vadībā. Bez Latvijas olimpiādē piedalījās arī skolēni no Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Rumānijas, Saūda Arābijas, Vjetnamas un Serbijas.

Latvijas komanda bija saliedēta un motivēta atjautīgo uzdevumu atrisināšanā, par ko vairāk pastāstīja komandas mentors Dāvis Zavickis: “Īsi pēc olimpiādes atklāšanas uzrunas, skolēni uzsāka pirmo sacensību kārtu, kuras gaitā analizēja optimālās trajektorijas aviācijas bumbvedējiem, kas tiek izmantoti kodolizmēģinājumos, lai izvairītos no triecienviļņa destruktīvajām sekām. Skolēnu prāta veiklība tika pārbaudīta arī citos tematos, lai izpētītu konceptuālu kosmisko aparātu paātrināšanu ar lāzera palīdzību, kā arī feromagnētisku lentu magnētisko īpašību eksperimentālai izpētei. Pēc olimpiādes pirmās kārtas, skolēni norādīja, ka vislabprātāk rēķinājuši uzdevumu par optimālo bumbvedēja trajektoriju, ko arī apliecināja skaidrība par labāko trajektoriju. Izaicinošs esot izrādījies eksperimentālais uzdevums par feromagnētiskajām lentām.”

Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādes pirmsākumi meklējami 2003.gadā, kad Somija un Igaunija nolēma rīkot kopīgu olimpiādi, nosaucot to par Igaunijas-Somijas olimpiādi. Vēlāk olimpiādes organizatoriem pievienojās arī Latvijas un Zviedrijas izlases. Arī šobrīd olimpiādes organizēšanā piedalās šīs četras valstis, kopīgi rūpējoties par organizatoriskajiem jautājumiem, uzdevumu sastādīšanu un labošanu.

Jau tradicionāli šī olimpiāde kalpo par atlases posmu Latvijas izlases nokomplektēšanai gan Starptautiskajai fizikas olimpiādei (IPhO), gan Eiropas fizikas olimpiādei (EuPhO), kas šogad norisināsies Ļubļanā, Slovēnijā no 20. līdz 25.maijam.

Liels paldies fizikas skolotājiem un mentoriem par dalībnieku sagatavošanu!

Latvijas komandas dalību olimpiādē LETERA atbalstīja, sedzot dalības maksas un ceļa izdevumus.

3 FOTO

Projekts Nr.3.2.1.1/16/A/006 “Latvijas Elektronikas un elektrotehnikas nozares klasteris”

 

Visi jaunumi
Dalīties:
Saistītie jaunumi
Aizvērt
/